طراحی سایت آموزشی چیست؟

طراحی سایت آموزشی چیست ؟

پیشرفت علم کمک شایانی و تغییر بزرگی در سبک زندگی افراد ایجاد کرده است پیشرفت در تکنولوژی باعث شد افراد برخی از نیاز های خود را از اینترنت و با استفاده از سایت های مختلف برطرف کنند معمولا افراد خرید های اینترنتی را به خرید های فیزیکی و همین طور آموزش اینترنتی را به آموزش حضوری با هزینه زیاد ترجیح میدهند.

ما قصد داریم در این مقاله شما را با سایت های آموزشی آشنا کنیم.

چه کسانی به طراحی سایت آموزشی نیازمند هستند؟

شاید برخی افراد از خود بپرسد که آیا من نیز میتوانم سایت آموزشی خود را طراحی کنم و به صورت کلی چه کسانی به طراحی سایت آموزشی نیازمند هستند این سوال خوبی است که میتواند شما را راهنمایی کند معمولا مدارس ، دانشگاه ها ، آموزشگاه ها ، دبیران ، استادید و… سایت آموزشی طراحی و ایجاد میکنند به طور کلی افرادی که دارای حرفه و هنر هستند و دوست دارند که در فضای اینترنت آموزش های خود را ارائه دهند میتوانند با ایجاد سایت آموزشی به آموزش افراد نیازمند و علاقمند بپردازند و به آنها کمک کنند.

هدف از طراحی سایت آموزشی چیست ؟

تمام سایت ها با هدفی طراحی و ایجاد میشوند همان طور که از اسم سایت های اموزشی مشخص است این گونه سایت ها در هدف آموزش و برای آموزشگاه های مختلف مثل : آموزشگاه های زبان های خارجه ، مدارس و دانشگاه ها ، آموزشگاه های خیاطی و…  طراحی و ایجاد میشوند.

دبیران یا اساتید میتوانند به صورت شخصی در هدف آموزش شاگردان خود و شاگردان مناطق دیگر سایت آموزشی خود را طراحی کنند

همچین مدارس با ایجاد سایت آموزشی خود میتوانند به معرفی بهتر آموزشگاه خود بپردازند.

ویژگی هایی یک سایت آموزشی:

سایت های آموزشی ویژگی های خاص خود را دارند در این قسمت قصد داریم به ویژگی ها و نکاتی که در طراحی سایت آموزشی باید به آن توجه کرد اشاره کنیم:

ریسپانسیو بودن سایت

سایت آموزشی شما میبایست امکان سازگاری با انواع رسانه ها و نمایش گر ها را دارا باشد زیرا ممکن است تعداد زیادی از شاگردان و کاربران سایت شما قصد داشته باشند که با تلفن های هوشمند یا تبلت وارد سایتتان شوند و علاقمند هستند که بتوانند به راحتی از سایت شما استفاده کنند اما اگر سایت شما ریسپانسیو نباشد صد درصد باعث ناراحتی و نارضایتی و در نتیجه کم شدن کاربران سایت میشود.

ظاهری زیبا

یک کاربر هنگامی که وارد سایت میشود اولین موردی که توجه آن را به خود جلب میکند ظاهر زیبای سایت است در اصل زیبایی سایت شما میتواند کاربر را جذب یا حتی دفع کند ظاهر بسیار خوب یا بسیار بد سایت شما باعث میشود کاربر آن را به خاطر بسپارد و اگر ظاهر سایت مورد رضایت آن بود در مواقع بعدی به آن سایتتان مراجعه کند.

رنگ و فونت زیبا

رنگ و فونت متن های سایت شما در در ظاهر سایت تاثیر فوق العاده ای دارد یعنی اگر از رنگ ها و فونت های مناسبی استفاده کنید ظاهر سایتتان نیز زیبا تر است . به این نکته توجه کنید که اگر رنگ هایی که در سایت استفاده میکنید با رنگ لوگوی آموزشگاه ، پوستر ها و عکس های بارگزاری شما هماهنگی داشته باشد حس یکپارچگی ایجاد میشود همچنین توجه کنید که از رنگ های آرامش بخش و ملایم بیشتر به دل مینشید پیشنهاد اوج وب استفاده از رنگ های آرامش بخش و ملایم است.

مدیریت آسان

یکی دیگر از ویژگی هایی که سایت شما باید آن را دارا باشد امکان مدیریت آسان و ساده توسط کاربران سایت است این ویژگی باعث میشود کاربران سایت شما بتوانند به سادگی از سایت شما استفاده کنند به طور کلی سایت های آموزشی نسبت به بقیه سایت های حجم بیشتری از مطالب را در خود جای داده اند به همین سایت باید مدیریت ساده ای داشته باشد تا کاربر بتواند از تمام امکانات سایت برخوردار شود.

محتوای مناسب

توجه کنید سایت شما سایت آموزشی است و همان طور که از نامش مشخص است در هدف آموزش طراحی و ایجاد میشود بنابراین محتوای سایت از اهمیت بسیار بالایی برخوردار هستند به این نکته توجه کنید که ممکن است کاربر سایت شما از رده های سنی مختلف باشد پس محتوای سایتتان باید قابل فهم برای تمام رده های سنی باشد همچنین توجه کنید که محتوای تصویری ای که شما در سایت بارگزاری میکنید خوب است از کیفیت بالایی برخوردار باشد.

امکانات سایت های آموزشی

سایت های آموزشی امکانات زیاد و متعددی دارند برای طراحی سایت آموزشی گذینه های زیاد و متعددی پیش روی شما قرار دارند که میتوانید بنا بر سلیقه خود آن ها را انتخاب و استفاده کنید در ادامه با تعداد اندکی از آنان آشنا خواهید شد :

 برگزاری آزمون آنلاین

شما میتوانید در سایت آموزشی خود از شاگردان خود آزمونی به صورت آنلاین بگیرید و شاگردان شما در هر مکانی که حضور داشته باشند میتوانند در آزمون شرکت کنند شما نیز میتوانید آزمون های آنلاین را جوری طراحی کنید که فقط تعداد خاصی از افراد در زمان خاص خود بتوانند شرکت کنند یا حتی هر فردی در هر زمانی بتواند از آن استفاده بکند.

بارگزاری انواع نمونه سوال

دبیران و اساتید میتوانند در سایت آموزشی خود انواع نمونه سوالات تستی و تشریحی مورد نظر خود را به صورت فایلpdf  یا word با توجه به رشته تخصصی خود ارائه دهند.

ایجاد اکانت برای دانش آموزان

شما میتوانید در سایت آموزشی خود امکان ایجاد اکانت برای دانش آموزان و دانشجویان بدهید تا برای شرکت در آزمون های آنلاین دیگری نیازی زدن اسم نباشد.

پرسخ و پاسخ

یکی دیگر از امکانات سایت ها ایجاد تالار گفتگو یا بخش پرسخ و پاسخ است در این قسمت کاربران میتوانند سوالات خود را در رابطه با موضوع آموزش یا در رابطه با آموزشگاه مورد نظر مطرح کنند تا تیم مدیریت به سوالات آنها پاسخگو باشد حتی در این قسمت دانش آموزان میتوانند سوالات درسی خود را نیز مطرح کنند و دوستان و همکلاسی هایشان به آنها پاسخ دهند این کار باعث ایجاد روحیه همکاری به صورت مجازی در بین دانش آموزان میشود.

برگزاری کلاس آنلاین به صورت لایو

اساتید میتوانند در سایت های خود به صورت آنلاین کلاس های تدریس را برگزار کنند و همچنین به سوالات کاربران در همان هنگام پاسخگو باشند.

مشاوره آنلاین

اگر شما یک مشاور تحصیلی هستید میتوانید در سایت آموزشی به مشاوره تحصیلی و حتی مشاوره هدایت تحصیلی و انتخاب رشته دانش آموزان خود بپردازید حتی یک آموزشگاه میتواند در سایت خود به مشاوره کاربران و دانش آموزان مدرسه خود بپردازد.

امتیاز دهی به کاربران

یکی دیگر از امکانات سایت های آموزشی امکان امتیاز دادن به کاربران سایت بر اساس آزمون های آنلاین ، پاسخ دادن به پرسش های دوستان خود و…. است.

چند نمونه سایت های آموزشی

 گاما

سایت گاما یک نمونه از بهترین و کامل ترین سایت های آموزشی است سایت گاما دارای امکانات مختلفی مثل : نمونه سوال ، محتوای آموزشی ، پرسش و پاسخ ، آزمون آنلاین ،درسنامه آموزشی ، مدرسه یاب ، معلم خصوصی ، کلاس آنلاین به صورت لایو ، ایجاد اکانت و هزاران امکانات دیگر است.

   پادرس

سایت پادرس یکی دیگر از نمونه سایت های آموزشی است که در مواقع مختلف به دانش آموزان کمک خوبی میکند این سایت ویژه دانش آموزان متوسطه اول و متوسطه دوم است و دستیار ویژه دانش آموزان دبیرستانی میباشد سایت پادرس شامل نمونه سوالات مختلف ، جزوات دروس ، فیلم آموزشی و گام به گام است.

لازم به ذکر است که در کنار سایت پادرس اپلیکیشن پادرس نیز موجود است که دسترسی و مدیریت آن نسبت به سایت راحت تر میباشد.

فرادرس

سایت فرادرس یک نمونه سایت کمک آموزشی ویژه دانشجویان است سایت فرادرس گزینه مناسبی در هنگام آموزش بیشتر و بهتر برای دانشجویان است این سایت در موضوعات مختلفی مانند: هوش مصنوعی ، برنامه نویسی ، نرم افزار های تخصصی ، دروس دانشگاهی ، هنر و… آموزش های لازم را ارائه میدهد.