روانشناسی رنگ ها در طراحی سایت

روانشناسی رنگ ها در طراحی وب سایت

همانطور که میدانید امروزه روانشناسی رنگ ها در طراحی وب سایت نقش اساسی و مهمی دارد. در این مقاله قصد داریم رنگ های مختلف و معنای آنها را با یکدیگر بررسی کنیم تا شما راحت تر بتوانید سایت مربوط به خودتان را با توجه به آن رنگ بسازید. زیرا داشتن یک وب سایت با یک رنگ مشخص باعث می شود احساسات مختلفی را در مخاطبان شما ایجاد کند مانند قدرت برتری شادی سرد بودن ظرافت هیجان و…

بررسی ها نشان می دهد که در بازه ۹۰ ثانیه اول ؛نگاه مخاطب به سایت شما مساعد بودن یا نامساعد بودن یک وبسایت را تشخیص می دهد و این در حالی است که این تصمیم را بر اساس رنگ سایت شما گرفته است.در ادامه این مقاله به شما خواهیم گفت که چگونه رنگی که مربوط به کسب و کارتان میباشد را برای وب سایت خود انتخاب کنید؟

روانشناسی رنگ قرمز

رنگ قرمز نشان دهنده هیجان،قدرت، احساسات شدید، انرژی، جنب و جوش و خطر می باشد. اگر دقت کرده باشید بسیاری از فروشگاه‌های مواد غذایی یا فست فود ها از رنگ قرمز برای تحریک کردن اشتهای مشتریان خود استفاده می کنند.
دقت نمایید از رنگ قرمز در طراحی سایت خود زیاده روی نکنید زیرا می تواند حالت عکس را داشته باشد و از رنگ قرمز کمتر برای وب سایت هایی در زمینه کالاهای لاکچری و یا طبیعت و غیره استفاده شود.

روانشناسی رنگ صورتی

رنگ صورتی نشان دهنده جذابیت، عکس های عاشقانه، باروری زنان، پاکی و معصومی و محصولات مربوط به زنان می باشد. اگر وب سایت شما در زمینه ارائه خدمات و یا محصولات به زنان و دختران فعالیت می کند می توانید از این رنگ استفاده نمایید ولی در وب سایت هایی که زیاد رنگ صورتی به کار می‌رود از جذابیت سایت می کاهد و سایت را از حالت رسمی خارج میکند.

روانشناسی رنگ بنفش

رنگ بنفش نشان دهنده موفقیت، دانایی، قدرت، حس برتر بودن و ثروتمندی می باشد. این طیف رنگی می تواند آرامش را برای مخاطبین شما به ارمغان بیاورد . اگر دقت نموده باشید بسیاری از وب سایت های محصولات آرایشی یا محصولات زیبایی زنان از این طیف رنگی استفاده نمودند.

روانشناسی رنگ آبی

رنگ آبی امنیت، آرامش، دوستی و اعتماد را به افراد نشان می دهد. اگر به رنگ بسیاری از بانک‌ها دقت نموده باشید آنها از طیف رنگی آبی برای ایجاد اعتماد و امنیت برای مخاطبین خود استفاده نموده اند. نه تنها برای بانک ها می توان از این رنگ استفاده نمود بلکه برای سایت هایی در زمینه دندانپزشکی، پزشکی، دولتی و تکنولوژی سطح بالا در این نوع طیف‌رنگ استفاده نمود.

اما دقت نمایید که استفاده بیش از حد از رنگ آبی سایت را سرد و بی روح می کند و همچنین باعث بی اشتهایی میشود سعی کنید اگر که وب سایت شما در رابطه با مواد غذایی می باشد اصلا سمت این رنگ نروید.

روانشناسی رنگ خاکستری

رنگ خاکستری نشان دهنده آینده نگری، آرامش، ساده بودن، خنثی بودن و یا بی طرفی می باشد. اگر به لوگوی بسیاری از شرکت ها مانند اپل به جز ویکی‌پدیا تسلا دقت نموده باشید آنها از رنگ خاکستری که رنگی بدون احساس میباشد،.. استفاده نموده اند که بیشتر در زمینه صنعت تکنولوژی دقیق بودن خبر بودند را در فعالیت آنها نشان می دهد.

روانشناسی رنگ مشکی

رنگ مشکی نشان دهنده وقار، متانت، کمال گرایی، قدرت، لوکس بودن، استحکام و ظرافت می باشد. و از طرفی میتوان نمادی از مرگ رمز و راز و شرارت باشد.
اگر دقت نموده باشید بسیاری از برندهای لوکس از این رنگ استفاده می کنند تا قدرت و لوکس بودن خود را به نمایش بگذارند. همچنین برای وب سایت های که دارای کالاهای لوکس بازاریابی مد و فشن باشند مناسب می باشد و همچنین دقت نمایید که نباید از این رنگ زیاد استفاده نمود زیرا احساساتی مانند ناراحتی، استرس، شوم بودن، دستهای پشت پرده را برای مخاطب شما القا می کند.

روانشناسی رنگ سفید

همانطور که شما هم مستحضر هستید رنگ سفید بیشتر در زمینه پزشکی استفاده می شود. زیرا که با سلامتی در ارتباط است و اکثر سایت هایی که در زمینه پرستاری، دندانپزشکی، سایت های مخصوص پزشکان و سایت های علمی فعالیت دارند، از این نوع طیف رنگی استفاده می کنند و ترکیب رنگ سفید با هر رنگ دیگری که باشد می تواند سایت را جذاب و گیرا کند.

روانشناسی رنگ سبز

رنگ سبز نشان دهنده سلامتی، آرامش خاطر، طبیعت، ثروت، رشد، پویایی، موفقیت، صلح، سخاوت و مضامینی از این دسته می باشد. رنگ سبز اثری آرامش بخش را برای چشم دارد. رنگ سبز بعد از رنگ آبی دومین رنگ مشترک بین خانم ها و آقایان می باشد. و همچنین برای وب سایت هایی در زمینه موفقیت طبیعت جهانگردی منابع انسانی و غیر… مناسب می باشد. پیشنهاد می‌شود برای سایت هایی که در زمینه تکنولوژی کالاهای لوکس که نشان دهنده قدرت هستند از این رنگ استفاده نگردد.

روانشناسی رنگ زرد

رنگ زرد نشان دهنده نیروی جوانی، خوش بینی، شادی، و همچنین نشان دهنده برخی از ویژگی های منفی مانند ترس و بزدلی می‌باشد.
این رنگ برای جلب نظر مخاطب قدرت بالایی دارد و توجه افراد را سریع به خود جذب می کند.  ولی باید دقت نمود که نبایستی از این رنگ زیاد در سایت استفاده کرد زیرا که باعث می شود چشم مخاطب خسته شود و سریع آن سایت ببندد ولی می‌توانید از رنگ زرد برای دکمه های اقدام به خرید استفاده نمود.

روانشناسی رنگ نارنجی

این رنگ نشان دهنده شور و شوق، خلاقیت، صمیمیت ،هیجان، تفریح، شادی و اشتیاق می باشد.
این رنگ نیز مانند رنگ زرد برای ترغیب کردن افراد و اقدام به عمل استفاده می شود. مانند کلیک های خرید سفارش دنبال کردن اخبار استفاده شود
پس می‌توان از نوع رنگ نارنجی برای سایت هایی مانند خودرو سرگرمی غذا فست فود تجارت الکترونیک و غیر استفاده کرد.  ولی باید دقت نمود که به صورت طولانی از رنگ نارنجی استفاده نکرد زیرا باعث فشار بر روی چشم می شود و از طرفی کاربر خسته شده و سایت را زودتر ترک میکند ولی ترکیب آن با رنگ سفید می‌تواند مفید باشد.

اشتراک گذاری:

مایل به ثبت دیدگاه هستید؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *